Hartownie szkła

Odsłony: 21307

Hartownia Szkła „BOG-MAR" Rymanów

Wydział uszlachetniania szkła metodą termicznego hartowania zajmuje się rozkrojem szkła o różnej grubości na elementy za pomocą linii automatycznego rozkroju szkła.
Rozcięte szkło z automatycznej linii rozkroju dostarczane jest na stanowisko stępiania i szlifowania krawędzi szkła gdzie formatki szkła są poddawane tępieniu i szlifowaniu.
Obrobione elementy odkładane są na podajnik automatu do mycia i suszenia szkła.
Po przejściu elementów przez automat szkło może być bezpośrednio hartowane lub poddane procesowi barwienia.
Proces barwienia polega na nanoszeniu na szkło wcześniej przygotowaną farbę za pomocą walców i sit. Po każdym naniesieniu farby, pomalowane szyby są suszone w tunelu i odkładane na wózki transportowe. Na szkło może być nanoszone kilka warstw farby za pomocą sit w celu uzyskania aplikacji.
Proces hartowania wykonywany w firmie „BOG-MAR" zwiększa użyteczność szkła poprzez zwiększenie wytrzymałości powierzchni szklanej, co powoduje, że formatka jest znacznie bardziej odporna na działanie czynników mechanicznych.
W przypadku rozbicia szkło hartowane rozpada się na bezpieczne małe kawałki o bardzo małych rozmiarach. Proces hartowania polega na nagrzaniu szkła do temperatury około 700 stopni Celsjusza, a następnie szybkim schłodzeniu sprężonym powietrzem.
Zaletą tego procesu jest fakt, iż nie wpływa na wygląd zewnętrzny a jedynie zmienia budowę wewnętrzną materiału.